مادر

کلمه مادر شما رو یاد چه چیزی می اندازه ؟ با شنیدنش چه تصویر و احساسی دارید؟

در تمام دنیا ، مادر نماد عشق و محبت بی دریغ و بی پایان و آغووووش همیشگی و مهربونه . نه فقط انسانها که در بین حیوانات هم، عشق مادرانه به وضوح دیده میشه .

کلمه مادر ، ماهیتا با خودش حس عشق و آرامش رو به ارمغان میاره!


                                                  

کودکان و فرزندان ما هم قطعا ، چنین تصویر و تصوری از مادر دارند و خودآگاه و ناخودآگاه مادر را منبع و مرکز عشق و آرامش میدانند !

حالا تصور کنید کودک کوچکی که با این پیش فرض داره زندگی میکنه و داره خود واقعی خودش رو با بازی و شادی  کودکانه و بی دغدغه زندگی میکنه ، ناگهان با فریاد و داد و جیغ مادر مواجه میشه !!تمام تصویر و تصورات و دنیای امن و پر مهر کودک بهم میریزه ، مادر رو هیولایی میبینه که اصلا انتظارشو نداشته و در چنین حالتی ، قطعا احساس نا امنی شدیدی رو حس میکنه .


بدلیل همون تصویر ناخودآگاهی که گفتم و در تار و پود همه ما وجود داره ، بچه ها ، داد و فریاد و تنبیه و بکن نکن ، رو از مادر پذیرا نیستند!

و با این رفتار غلط و غیر سازنده، عملا تمام شاکله های ذهنی فرزندمون رو بهم میریزم و امنیت عاطفی رو ازش میگیریم ! 

پس یادمون باشه که مادر ، فقط و فقط عشق ، عشق ، عشق/ 4 نظر / 20 بازدید
شرمینه

خیلی ممنون که به این مسایل اشاره می کنید. هفته گذشته تو میوه فروشی یه خانومی خیلی مرتب و آراسته به همراه پسر2/5 یا 3 ساله اش برای خرید آمده بود، پسرش هی بهش چسبیده بود. اومد که به مامانش یه چیزی بگه، خانومه یهو سرش داد زد بچه واسه چی اینقدر به من می چسبی همش جلوی دست و پامی برو اون ور بذار کارمو بکنم و شروع کرد با میوه فروش چونه زدن و اصلا ندید که پسرش بغض کرد و رفت یه گوشه میوه فروشی ایستاد و سرشو انداخت پایین و شونه هاش خم شد!!! و به همین راحتی دلش شکست! میشه خواهش کنم اثراتی رو هم که همین پرخاش های به ظاهر کوچک می تونه روی یک بچه که مانند لوحی نانوشته می مونه رو هم اشاره کنید شامل ترس ها، تردیدها، فرارها و ... متشکرم

ماهان

میشه درباره برخورد با کودک درون هم بنویسید

پرستو

تصویر مامانه تو ذهن بچهه عالییییییییی بود![خنده]

نگين

متوجه شدم از یه جایی از زندگی به بعد از نقش مادری متنفر شدم.اصلا مادر و بچه میبینم میخوام بکشمشون.چرا؟؟؟اگر جوابش تو این سری وبلگها هست لینکشو لطفا بده.اگر نه که منتظرمیمونم مطلب مرتبطی منتشر کنی ممنون